Tarihçemiz

Tarihçemiz

Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Karaköy rıhtımında Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat II.Abdülhamit Han tarafından verilir.

               1916-1917 yılında deprem nedeni ile Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy rıhtımından Beyoğlu’na taşınır. İstiklal caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han’ının zemin katında hizmetine devam eder. Abdullah Efendi burada ustadan çırağa devredilmiştir.

                1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han’da 25 yıl yerli yabancı bir çok ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine usta çırak nöbet değişimi ile eski adı Bursa sokak ve Ahududu sokak, yeni adı ile Sadri Alışık olan, Türk sinemasının kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır

                Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağının bütün özelliklerini taşıyan lokanta. 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi’ne taşınır. Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını göz önünde bulundurarak, O’da 1888’den beri sürdürülen geleneğe uyar ve restoranı yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder. Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 yılında bir tevafuk sonucu yine 1888’li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

               Hacı Abdullah Lokantası’nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı’nın devamıdır. Köklü kuruluşlar tarih boyunca ya babadan oğula geçmiş ya da ücreti mukabilinde şahıslar veya şirketler tarafından satın alınarak el değiştirmiştir. Hacı Abdullah bu iki durumun da istisnasıdır. 1888 yılından bu güne serüvenini ustadan çırağa devredilerek devam etmiştir. Hacı Abdullah Lokantası aynı zamanda ilk ruhsatlı işletme olma unvanına da sahiptir.

             Hacı Abdullah Lokantası tarihi boyunca dönemin devlet erkânları, resmi ve özel heyetler, hükümdarlar, şehzadeler ve birçok bakanın sıkça ziyaret ettiği bir işletmedir.

                Türk ve Osmanlı saray mutfağı kültürünün yerli ve yabancı halklara tanıtılması amaçlanarak, kapılarını misafirlerine açan ilk ruhsatlı lokanta olma bilinci ve sorumluluğunda yemeklerini günümüze kadar aynı lezzet ve kalitede beğenilerinize sunan Hacı Abdullah Lokantası 2016 haziran ayı itibari ile Ankara’da  Orman Genel Müdürlüğündeki sosyal tesislerde hizmet vermeye  başlamıştır.

Çorbalardan zeytinyağlılara, ızgaralardan et ve sebze yemeklerine, salata ve tatlılardan geleneksel kompostolara kadar damak zevkinize uygun 500’ün üzerinde yemek çeşidinden özenle seçilmiş menülerimizi Osmanlı Saray Mutfağı tariflerine uygun olarak hazırlamaktayız. Tarihi dokusu ile Osmanlı kültüründe yer alan çintemani,  karanfil ve lale motifleri ile dekore edilen  özel ‘’Lale ‘’ ve ‘’Karanfil ’’ VIP salonlarımızın yanı sıra, 650 kişi kapasiteli ana salonumuzda da sizleri ve misafirlerinizi ağırlamaktan onur ve şeref duyacağımızı belirtir, saygılar sunarız.                                                                                                                            

                                                                                                                              Hacı Abdullah KORUN

Tarihçemiz
Tarihçemiz Tarihçemiz